Anasayfa > > > Sorumlu Tüketim ve Üretim
Sorumlu Tüketim Ve Üretim

‘Enerjimi Koruyorum’ projesi Enerjisa’ya yeni bir ödül getirdi!

Enerjisa, ‘Dünyanın Enerjisini Ben Koruyorum!’ projesi ile Türkiye Kurumsal Sosyal Sorumluluk Derneği (TKSSD) tarafından bu yıl dokuzuncusu düzenlenen Kurumsal Sosyal Sorumluluk Pazaryeri Etkinliği kapsamında  ‘Sorumlu Tüketim ve Üretim’ kategorisinde ödüle layık görüldü.

Türkiye enerji sektörünün öncü şirketi Enerjisa, enerji verimliliği alanında yürüttüğü sosyal sorumluluk projesi ‘Enerjimi Koruyorum’ ile toplumda farkındalık yaratırken, alanındaki önemli ödülleri de toplamaya devam ediyor.

Enerjisa’nın yedi yıldır aralıksız sürdürdüğü ‘Enerjimi Koruyorum’ projesi,  Türkiye Kurumsal Sosyal Sorumluluk Derneği’nin düzenlediği Sürdürülebilir Kalkınma Akademi Ödülleri'nde bu yıl 'Sorumlu Tüketim ve Üretim' kategorisi ** ödülünün sahibi oldu. ‘Kurumsal Sosyal Sorumluluk ve Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’ teması altında 9. Kez düzenlenen Kurumsal Sosyal Sorumluluk Pazaryeri etkinliği, Türkiye Kurumsal Sosyal Sorumluluk Derneği ve Cenevre merkezli Sürdürülebilir Kalkınma Akademisi iş birliğinde gerçekleştirildi. Birleşmiş Milletler tarafından belirlenen 17 Sürdürülebilir Kalkınma Hedefi (SKH) ile paralel dallarda gerçekleştirilen Sürdürülebilir Kalkınma Akademi Ödülleri ülkemizde ilk defa düzenlendi. 

 

250 binden fazla çocuğa eğlenceli enerji tasarrufu eğitimi

Enerjisa’nın çocuklarda enerji verimliliği konusunda farkındalık oluşturarak bilinçlendirmeyi amaçladığı ‘Enerjimi Koruyorum’ projesi Enerjisa’nın AYEDAŞ, Başkent ve Toroslar elektrik dağıtım bölgelerinde, 14 ilde gerçekleştiriliyor.  Alışkanlıkların, çevre ve tasarruf konusunda farkındalığın oluşmaya başladığı 7-10 yaş aralığındaki çocuklara düzenlenen enerji verimliliği eğitimleri onların dikkatini çekebilecek, ilgi çekici ve eğlenceli içeriklerle hazırlanıyor. Aynı zamanda, Enerjisa’nın gönüllü çalışanlarından oluşan “Enerjik Gönüller" tarafından gerçekleştirilen eğitimler ile sosyal sorumluluk bilinci kurum içi kültürde de destekleniyor. Bugüne kadar 14 ilde, 550 okulda, 330 gönüllü çalışanı ile 250 binden fazla öğrenciyle buluşulan projede eğitimlere ek olarak, çocukların öğrendikleri bilgileri pekiştirebilecekleri “Bremen Mızıkacıları” isimli bir tiyatro oyunu da sergileniyor. Bu yıl 80 eğitmen ile 2000'den fazla öğrenciye ulaşarakprojeyi ödülle taçlandıran Enerjisa, gelecek eğitim-öğretim yılında Enerjimi Koruyorum projesini sürdürmeye devam edecek.

 

Projeye Avrupa’dan da ödül…

‘Enerjimi Koruyorum’ projesi ile geçen yıl Stevie Ödülleri’nde ‘Avrupa Yılın Sosyal Sorumluluk Programı’ kategorisinde Gümüş Stevie Ödülü’ne layık görüldüklerini belirten Enerjisa Dağıtım Şirketleri Genel Müdürü Murat Pınar “İnsan için çalışıp yatırımlarımıza devam ederken, geleceğe katkı sağlayacağına inandığımız sosyal sorumluluk projelerine önem veriyoruz. Bu yüzden Türkiye’de en önemli konulardan biri olan enerji verimliliği hakkında kamuoyunda ve özellikle ilkokul öğrencilerinde bilinçlendirme çalışmalarımıza ağırlık verdik. Birleşmiş Milletlerin, uluslararası standartlarda değerlendirdiği 17 Sürdürülebilir kalkınma hedefinden “Sorumlu Tüketim ve Üretim” kategorisinde ödül almak bizler için çok gurur verici. Aldığımız bu değerli ödül de doğru yolda olduğumuzu gösterdiği gibi, önümüzdeki dönemde de çalışmalarımızı  yaygınlaştırmaya devam edeceğiz” dedi.

 

Daha fazla öğrenciye ulaşmak için dijital kanallar da kullanılıyor.

Projeye ülke genelinde daha fazla öğrenciye ulaşmak için dijital kanalların kullanımını da entegre edildi. Proje web sitesi üzerinden  (www.enerjimikoruyorum.org ) ve “Enerjimi Koruyorum” Mobil uygulaması ile çocuklar enerji verimliliği oyununu oynayabiliyor, dünyanın enerji kaynaklarıyla ilgili bilgi ediniyor ve oyunlar yardımıyla keyifli bir şekilde kısıtlı kaynakları nasıl koruyabileceklerini öğreniyorlar.​